Budowa maszyn, pojazdów i urządzeń przemysłowych wymaga zastosowania wysokiej jakości komponentów. Wśród nich znajdują się m.in. oprawy łożyskowe. To części, których zadaniem jest zapewnienie stabilnego i szczelnego połączenia pomiędzy dwoma współpracującymi ze sobą elementami mechanicznymi. W tym artykule przyjrzymy się temu, czym dokładnie są oprawy łożyskowe, jakie są ich rodzaje i czym się one charakteryzują.
Czym są oprawy łożyskowe?
W dużym skrócie jest to zespół łożyskowy, czyli połączenie w jednym kilku mniejszych elementów. Oprawa łożyskowa od razu jest gotowa do montażu, dzięki czemu nie wymaga to specjalistycznej wiedzy po stronie użytkownika. Najważniejsze elementy konstrukcji tej części układu to: pierścienie wewnętrzne i pierścienie zewnętrzne, oprawa, gniazdo kuliste, osłona, koszyk i smarowniczka. Oczywiście dostępne na rynku produkty mogą różnić się właściwościami, rozmiarami czy też materiałem produkcyjnym. Ważne jest to, aby rodzaj oprawy dobierać bezpośrednio do jej zastosowania.
Podstawowe rodzaje opraw łożyskowych
Ze względu na swoją budowę, oprawy łożyskowe wskazane są wszędzie tam, gdzie występują trudne środowisko pracy i otoczenie. Specjalna oprawa zabezpiecza wówczas przed przedostaniem się do wnętrza łożyska zanieczyszczeń, co wydłuża żywotność układu i zapewnia mu prawidłową pracę. Poniżej wskazano na podstawowe rodzaje opraw łożyskowych powszechnie wykorzystywanych w przemyśle.
Podział ze względu na zastosowanie
Pierwszy podział wskazuje na potencjalne zastosowanie zespołu łożyskowego. Uwzględnia on modele dzielone i niedzielone. Jak sama nazwa wskazuje, te pierwsze składają się z kilku elementów, dzięki czemu można je rozebrać i zajrzeć do wnętrza zespołu. Ułatwia to przeprowadzenie prac konserwacyjnych i naprawczych. Modele niedzielone stanowią zwartą zabudowę, przez co nie można demontować ich osłony. Przy usterce należy zdemontować cały układ i wymienić go na nowy. Ponadto w tym podziale wyróżnia się m.in. oprawy łożysk kulkowych zwykłych oraz oprawy przeznaczone do stosowania przy innych typach łożysk.
Podział ze względu na typ oprawy
Podstawowe typy opraw to:
- blaszane (kwadratowe, owalne, trójkątne, okrągłe);
- stojąco-wiszące;
- kołnierzowe (kwadratowe, owalne, trójkątne, okrągłe);
- specjalnego wykonania ze stali nierdzewnej.
Każdy z tych typów ma nieco inną charakterystykę i potencjał zastosowania. Przykładowo cechą typową dla modeli stojąco-wiszących jest to, że w procesie ich montażu wykorzystuje się pierścień mimośrodowy. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości w zakresie budowy zespołu łożyskowego i jego zastosowania warto skonsultować się ze specjalistą branżowym. Wszystko po to, aby stworzyć układ pracujący płynnie i niezawodnie.
Łożyska w oprawie – gdzie się je wykorzystuje?
Zespoły łożyskowe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Są nieocenionym wsparciem wszędzie tam, gdzie układ pracuje w trudnym środowisku i jest bardziej narażony na zanieczyszczenia. Dedykowana osłona minimalizuje ryzyko przedostania się tych zanieczyszczeń do układu, przez co zmniejsza się ryzyko jego uszkodzenia. Odpowiednio dobrane łożyska w oprawie znajdują zastosowanie w: maszynach przemysłowych, rolniczych, budowlanych oraz w takich sektorach jak: przemysł drzewny, tartaki i przemysł celulozowo-papierniczy. Szeroki wybór tych produktów znajdziesz w ofercie Grupy Marat pod linkiem https://sklep.grupamarat.pl/oprawy_zespoly_lozyskowe/oprawy_lozyskowe,cat-156.
- Zewnętrzny materiał partnerski